ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΘΡΑ

Αγγλία vs Ολλανδία 2ος ημιτελικός Euro 2024 Τετάρτη 10 Ιουλίου

Η Ισπανία προκρίνεται στον τελικό με ανατροπή

Αγγλία vs Ολλανδία δεύτερος ημιτελικός Euro 2024 Τετάρτη 10-7-2024

Σε μια αγωνιώδη αναμέτρηση που κράτησε τους φιλάθλους σε αγωνία μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Ισπανία κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να εξασφαλίσει τη θέση της στον τελικό του Euro 2024.
Η Γαλλία άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με ένα εντυπωσιακό γκολ από τον Κόλο Μουανί, αλλά η Ισπανία δεν άργησε να απαντήσει.
Ο νεαρός Λαμίν Γιαμάλ, με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, ισοφάρισε το σκορ στο 21ο λεπτό, ενώ ο Όλμο, με ένα διαγώνιο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα μετά από κόντρα, έδωσε τη νίκη στην Ισπανία στο 25ο λεπτό.

Προημιτελικά πόλο ανδρών ευρωπαϊκού Euro ΙσπανίαΗ Ισπανία, μετά την επικράτηση επί της Γαλλίας, προετοιμάζεται για τον τελικό της Κυριακής, στο Βερολίνο στις 14 Ιουλίου 2024 & 22:00, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα μεταξύ Αγγλίας και Ολλανδίας.

Τετάρτη 10 Ιουλίου 2024 & ώρα 22:00

Ολλανδία vs Αγγλία   1 – 2 (1-1)
Γκολ: 7΄ Τσάβι Σίμονς  // 18΄ Χάρι Κέιν (Με πέναλτι), 90+1΄ Όλι Γουότκινς
Γήπεδο: BVB Στάδιο Ντόρντμουντ
TV: ΕΡΤ 1
Προπονητές: Ρόναλτ Κούμαν (Ολλανδία) //  Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ (Αγγλία)
Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία)